Nahoru
  • Blog
  • Proč chtějí firmy open source řešení?

Proč chtějí firmy open source řešení?

  • 20.01.2015
  • Autor textu: Jakub Michl

Poslední dobou cítíme trend přesunu velkých firem k open source řešení jejich redakčního systému. Je to jen náhoda? Proč se tak vlastně děje? Pojďme se na to podívat podrobněji.

Za rok 2014 k nám do studia přišlo cca 15% poptávek na vytvoření webových stránek postavených na open source řešení redakčního systému. Rok předtím bychom poptávky spočítali na prstech jedné ruky. Příkladem těchto systémů jsou např. WordPress, Joomla, či Drupal. Tyto systémy lze zdarma stáhnout, existuje k nim tisíce doplňků a mají širokou základnu uživatelů.

Čím je tento trend způsoben? Pátrali jsme po důvodech, kde se ve firmách bere touha mít své stránky spravované nezávislým redakčním systémem.

Argumenty pro open source řešení

Kupodivu důvodem stavění řešení na těchto systémech není cena (systémy jsou zdarma). Výsledek našeho průzkumu lze shrnout do těchto 3 bodů:

  1. nezávislost na dodavateli
  2. široká komunita okolo systému
  3. rozsáhlá dokumentace

Tento důvod většinou argumentují klienti, kteří měli špatnou zkušenost s implementací redakčního systému od svého dodavatele webu. Dodavatel systém naimplementoval a léta se o stránky pečlivě staral. Nakonec však podporu svého systému ukončil (v horším případě rovnou zkrachoval). Firma pak zůstala na holičkách a nezbývalo jí nic jiného, než si nechat stránky postavit znovu. Aby se tento problém neopakoval, volí tak open source redakční systém, který bude moci kdykoli předat jiné firmě.

Argumenty proti

V nasazení open source redakčního systému oproti vlastnímu naprogramovanému systému vidíme tyto nevýhody:

  1. Delší reakční doba dodavatele - řešení konkrétních funkcí vyžaduje více času na studium aktuálně dostupných modulů, následně se pak často rozhodne pro naprogramování vlastního
  2. Náročnější (dražší) správa - realizace konkrétních úprav je časově mnohem náročnější (cca 2-3x) než na vlastním redakčním systému. Programátor svůj čas věnuje prozkoumávání a studiu kódu, namísto aby přímo programoval.
  3. Drahý přechod na novou verzi - mnoho bugů se řeší přímo vydáním nové verze. Tato činnost je častokrát doprovázena aktualizací jednotlivých modulů. Čas pro nasazení nové verze opět hradí zákazník.

Závěr

V našem studiu se našemu zákazníkovi snažíme co nejvíce vyhovět. Standardně nabízíme vlastní redakční systém BM|CMS (verze 3.0). Avšak jednoduché sránky, například blogy, jsme schopni realizovat na přání ve WordPresu.

Jak se k tomuto stavíte vy? Programujete si vlastní redakční systém, nebo raději používáte free platformu?